Zmywarki należą chyba do najmniej skomplikowanych urządzeń, jeżeli spojrzeć na kryteria wyboru. Zdecydowanie powinniśmy zacząć tu od gabarytów, gdyż mamy dwie podstawowe opcje szerokości do wyboru: 45 oraz 60cm. Dotyczy to zarówno zmywarek wolno stojących, jak i tych do zabudowy. Wysokość jest tu stała i wynosi 85cm z racji tego, że zmywarka ma pasować swoim gabarytem do wysokości blatu kuchennego. Oczywiście zmywarki do zabudowy są swojego blatu pozbawione aby weszły pod blat kuchenny. Głębokość to mniej więcej 55cm.
Teraz pobór prądu oraz wody. Skupiamy się na klasie zmywarek AA (woda, energia), inne klasy zużycia już w zasadzie nie występują. Już samo nabycie zmywarki oszczędzi wam spore ilości wody, gdyż w czasie zmywania ręcznego, w zlewie, zużywamy około 40 litrów wody, podczas gdy pobór wody w zmywarce to około 11 litrów. Różnice między poszczególnymi modelami zmywarek są niewielkie i wahają się najczęściej między 9 a 14 litrów. Przy czym im niższe zużycie tym zdecydowanie wyższa cena, często nie warta aż tak dużej dopłaty. Pobór energii można w zasadzie pominąć gdyż są to wielkości mieszczące się w przedziale 0,85-1,1 kWh na cykl zmywania.
Pojemność zmywarki jest zależna od jej wielkości i przedstawia się następująco:
- zmywarki 45cm szerokie pomieszczą 9 kompletów naczyń;
- zmywarki 60cm szerokie pomieszczą 13 kompletów naczyń.
Wielkości te mogą się różnić +/- 1 komplet w zależności od modelu.
Wyposażenie wewnętrzne jest z regóły podobne i przedstawia się następująco:
- kosz dolny - znajduje się tu pojemnik na sztućce, dodatkowo zwracajcie uwagę aby były tu składane ramiona na talerze. Jest to wygodne i pozwala nam zmywać wówczas zamiennie garnki, patelnie lub inne szerokie naczynia;
- kosz górny - powinny być składane ramiona na kieliszki i szklanki pozwalające dostosować się do ich wielkości. Wyższe modele zmywarek oferują funkcję regulowanej wysokości kosza górnego. Jest to pomocne gdy chcemy zmieścić np. duże wysokie garnki.
Czas na programy. Nie ma co się porywać na jak największą ilość programów i temperatur. Prawdo podobnie i tak będziecie korzystali z jedno podstawowego i jednego dodatkowego programu. Zastanówcie się też czy potrzebujecie specjalnych programów dla np. delikatnego szkła itp. Program uniwersalny bez problemu sobie z tymi naczyniami poradzi, a zakup zmywarki z takim wyposażeniem wiąże się od razu z wyższą ceną. Przy wyborze "palety" programów zwracajcie uwagę na następujące rzeczy:
- program krótki, najlepiej 55-60 stopni - nieoceniony jeżeli chcecie na szybko umyć kilka, kilkanaście sztuk naczyń i mieć je gotowe do ponownego wykorzystania, trwa z regóły około 30 minut;
- program zmywania w 70 stopniach - bardzo przydatny dla mocno zabrudzonych naczyń, przypalonych garnków czy patelni.Najdłuższy ze wszystkich, bo trwa często ponad 2 godziny ale radzi sobie z naprawdę trudnymi zabrudzeniami;
- zraszanie - przydatny drobiazg, który co jakiś czas zrasza pozostawione w zmywarce naczynia aby nie dopuścić do zaschnięcia resztek. Możemy co jakiś czas dołożyć nowe naczynia, a gdy zapełnimy zmywarkę uruchomić np. program szybki.
Na zakończenie wypada jeszcze wspomnieć o tzw zmywarkach kompaktowych. Charakteryzują się one niewielkim gabarytem. Ich wymiary to ok. 55cm szerokość oraz 45cm wysokość. Mieszczą 3-4 komplety naczyń, a ich pobór wody to około 9 litrów. Są dobrym rozwiązaniem jeżeli mamy mało miejsca ale nadają się przede wszystkim dla max. dwuosobowej rodziny.
Myślę, że po tym krótkim podsumowaniu, zmywać każdy może :-)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz