środa, 30 marca 2011

Odkurzacz

Odkurzanie może być proste pod warunkiem dobrania odpowiedniego "sprzętu", a w dzisiejszych czasach kilka możliwości mamy.

Większość z nas wybierając odkurzacz zapewne pyta o jego moc, wielkość, głośność itp. Są to oczywiście istotne kryteria wyboru ale najpierw warto by było się zastanowić jaki rodzaj odkurzacza najbardziej będzie nam odpowiadał. Możemy wybierać z następujących rodzai:
- odkurzacz workowy - najbardziej popularny, wszystko co nim zbierzemy ląduje w wymiennym papierowym worku;
- odkurzacz bezworkowy - zdobywa coraz większe zainteresowanie, posiada pojemnik na "śmieci" wykonany z tworzywa sztucznego, który należy opróżniać co 1-2 odkurzania;
- odkurzacz wodny - wyposażony w filtr wodny, przed każdym odkurzaniem napełniamy specjalny pojemnik wodą, to w nim ląduje wszystko co zbierzemy podczas odkurzania dlatego za każdym razem należy go opróżnić i wyczyścić, zdecydowanie najlepszy dla alergików, w 100% zatrzymuje wszystkie pyłki, roztocza itp.
- odkurzacz piorący - wersja wyposażona w specjalne szczotki do prania dywanów, mycia okien czy zbierania wody z płaskich powierzchni, ma największe gabaryty.

Dodatkowo warto sprawdzić jakie wyposażenie posiada wybrany odkurzacz. Wymienione poniżej elementy mogą występować w każdym z powyższych rodzai.

Każdy będzie miał szczotki, pytanie które:
- szczelinówka - mała szczotka o wąskim otworze (najczęściej wymiary 1cm x 5cm), przystosowana do odkurzania trudno dostępnych powierzchni;
- ssawka duża - posiada chowane/wysuwane włosie ( ok. 10cm x 30cm);
- ssawka mała - bez włosia (ok. 3cm x 10cm);
- szczotka parkietowa - specjalnie dla parkietów, posiada na stałe zamontowane włosie długości ok. 1cm ( ok.5cm x 25cm);
- turbo-szczotka - posiada kółka prowadzące oraz specjalny wałek wewnętrzny z osadzonym na nim twardym włosiem długości ok1,5cm, pod wpływem ciągu powietrza wałek ten obraca się w trakcie odkurzania, nadaje się dla posiadaczy psów lub kotów gdyż świetnie zbiera włosy z dywanów, a dodatkowo "stawia" włos na dywanie ale przy mocniejszym przyciskaniu wałek może się zatrzymać(najczęściej ok. 10cm x 30cm);
- elektro-szczotka - doskonalsza siostra turbo-szczotki, jej wałek z włosiem jest zasilany własnym silniczkiem dzięki czemu nie ma ryzyka że zatrzyma się w trakcie pracy, nawet przy mocnym przyciskaniu szczotki, aby mogła być zamontowana odkurzacz musi posiadać wejście zasilające dla elektro-szczotki.

Aby w wydmuchiwanym powietrzy było jak najmniej kurzu, pyłków czy roztoczy odkurzacze posiadają jeden rodzaj filtra wylotowego:
- mikrofiltr - najprostszy w swym wykonaniu i działaniu, ma ograniczyć wydostawanie się przede wszystkim kurzu, jego filtracja jest niewielka;
- filtr HEPA - zatrzymuje roztocza i pyłki do 99%, może być również wersją zmywalną co pozwala go umyć i ponownie zamontować. Żywotność, w zależności od użytkowania, to około 1-1,5 roku. Jego koszt jest duży i jest to około 80-150zł za oryginalne filtry. Taniej można nabyć nie sygnowane marką producenta odkurzacza ale mają one krótszą żywotność.
Filtrów tych w większości modeli można używać zamiennie.

          Zwracajcie uwagę na regulację mocy odkurzacza. Odpowiada ona za siłę ssącą i możemy dzięki niej odkurzać np delikatne nażuty czy firanki bez ryzyka wessania.
          Sama moc odkurzacza waha się najczęściej pomiędzy 1200 a 2200 wat. Im mocniejszy tym większa powinna być jego siła ssania. Czasem możecie spotkać siłę ssania wyliczoną dla jakiegoś modelu ale nie ma tutaj jakiejś usystematyzowanej skali.
          Możecie tez zapytać o gniazdo zasilające. Jak pisałem wcześniej jest ono potrzebne do podłączenia elektro-szczotki.
          Sam korpus, a przynajmniej "obwód",  odkurzacza powinien być wykonany z tzw miękkiego plastiku. Wiadomo, że w trakcie odkurzania zdaża się nam uderzyć o ścianę czy meble. Taki miękki plastik chroni nasze wyposażenie przed uszkodzeniami.
          Podobne działanie ochronne powinny mieć kółka odkurzacza. Największą ochronę dają kółka wykonane z gumy lub powleczone gumą. Chroni to np nasze panele czy parkiet, gdy przemieszczamy odkurzacz.
          Najwygodniej było by raz odkurzacz podłączyć i odkurzyć całe mieszkanie. W tym celu można sprawdzić "zasięg pracy" odkurzacza. Najczęściej jest spotykany około 5-7 metrowy. Istnieją w produkcji specjale modele o zasięgu nawet 15m. Pamiętajcie, że zasięg odkurzacza to długość jego przewodu zasilającego plus wąż.
          Integralną częścią węża jest rura odkurzacza. Najlepszym rozwiązaniem jest teleskopowa, metalowa. pozwala ona nam swobodne dostosowanie jej długości np do naszego wzrostu, czy też pozycji w jakiej w danej chwili najwygodniej nam odkurzać. W niektórych modelach może w niej występować sterowanie elektroniczne siłą ssania.
          Jeżeli zdecydujecie się na odkurzacz workowy, pamiętajcie aby wybrać taki, do którego łatwo dokupicie worki. Najczęściej odkurzacze mają na wyposażeniu do 2 sztuk worka. Pamiętajcie, że kupowanie odkurzaczy mało znanych firm zwiększa ryzyko, iż w przyszłości będziecie mieli kłopoty z workami. Czasem lepiej dopłacić kilka złotych niż za miesiąc czy dwa kupować nowy odkurzacz bo nie możecie dokupić worków.

Niby proste urządzenie, a jednak parę rzeczy warto o nim wiedzieć. Powodzenia w zakupach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz