sobota, 2 kwietnia 2011

Płyta do zabudowy

Obecnie projektanci, studia mebli kuchennych oraz producenci mebli prześcigają się w pomysłach na wygląd kuchni. Sami potencjalni klienci też mają niebanalne pomysły. Dlatego też producenci płyt do zabudowy musieli się dostosować i dotrzymać im kroku.

Pierwsza sprawa, o której powinniśmy pomyśleć decydując się na zakup płyty to jej wymiary, jak również kształt.
          Mimo bardzo szerokiej gamy kształtów oraz wymiarów, zupełnej dowolności nie mamy. Najbardziej popularne płyty mają szerokość ok. 60cm oraz kształt zbliżony do kwadratu. Z pośród takich modeli będziemy mieli największy wybór. Następne w kolejności to już ok. 70-75cm szerokości i kształt prostokąta. Patrząc na skrajne wartości spotkamy również płyty o szerokości ok. 30cm oraz 90cm. Jeżeli chodzi o głębokość to w większości przypadków, w najgłębszym miejscu płyta powinna mieć ok. 52cm. Wyjątkowo spotkać można w sprzedaży płyty o wymiarach tutaj nie wymienionych.
          Kształt płyty jest bardzo zróżnicowany ale ogólnie prawie zawsze wpisuje się w figury geometryczne. Jak już wspomniałem wcześniej najliczniejsze są płyty prawie kwadratowe oraz prostokątne. Oprócz nich możemy się pokusić o zakup płyty owalnej czy okrągłej. Mniejszy wybór będzie wśród płyt tzw narożnych, które swoim kształtem pozwalają na montaż w narożniku kuchni. Żadko, potykać można płyty o zupełnie nieregularnych kształtach.
          Rozmiar płyty oraz jej kształt będą decydowały o liczbie pól grzejnych, która będzie występowała na takiej płycie. Liczba ta zawiera się pomiędzy 2 a 6 pól grzejnych.

Czas teraz na sprawę najważniejszą, a mianowicie decyzję jakiego rodzaju będzie to płyta. Do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje: gazowa, ceramiczna (elektryczna) oraz indukcyjna (elektryczna).

- płyta gazowa - zasilana gazem, może być wyposażona w zapalarkę (w pokrętle lub w przycisku) oraz w zabezpieczenie przeciw wypływowe gazu. Średnica palników mieści się najczęściej w wartościach 5cm, 7cm oraz 10cm. Dodatkowo mogą również występować palniki o podwójnej lub potrójnej koronie, tzw palniki WOK specjalnie przystosowane do szerokich czy owalnych naczyń o przekroju kuli. Sama płyta może być wykonana ze stali nierdzewnej lub szkła (ceramiki). Kolory najbardziej popularne to inox (stalowy, srebrny), czarny, biały lub odcienie kolorów "retro" - kość słoniowa, beż, antracyt, miedź.
- płyta ceramiczna(witoceramiczna) - zasilana prądem, najlepiej podłączać ją do instalacji trójfazowo ze względu na duży pobór prądu. Moc pojedynczego pola to około 2kW. Średnica pól grzejnych to najczęściej 14cm, 18cm oraz 21cm. Mogą tu występować pola owalne oraz pola okrągłe poszerzane, pojawiły się również pola prostokątne do naczyń o takim kształcie. Pola te mogą być wyposażone w technologię HiLight, która powoduje nagrzewanie pola w około 10 sekund, podczas gdy normalny czas nagrzewania może być sporo dłuższy. Płyty te moga posiadać sterowanie sensorowe lub mechaniczne (pokrętła), wskaźnik ciepła resztkowego (pokazuje czy pole jest nadal gorące) oraz timer, który pozwala sterować praca tych pól. Niektóre modele posiadają również tzw blokadę ustawień chroniącą przed przypadkowym przestawieniem. Sama płyta może mieć frezowane krawędzie lub metalowa ramkę, a jej kolor to najczęściej czarny lub biały.
- płyta indukcyjna - zasilana prądem, najlepiej podłączać ją do instalacji trójfazowo. Technologia indukcji polega na wytwarzaniu ciepła na zasadzie indukcji magnetycznej. Po włączeniu wybranego pola powstaje nad nim pole magnetyczne, które wprawia w mikrodrgania dno naczynia, co prowadzi do wytworzenia ciepła i energii. Proces rozpoczyna się w momencie, gdy na włączonym polu stanie naczynie z ferromagnetycznym dnem. Dlatego aby posiadanie takiej płyty miało sens musimy się wyposażyć w odpowiednie naczynia przystosowane do płyt indukcyjnych. Technologia ta powoduje że ciepło wytwarza się w samym naczyniu, a nie na płycie. Powoduje to oszczędność energii oraz największą szybkość zagotowania ze wszystkich płyt. Dodatkowo płyta pozostaje w zasadzie cały czas chłodna co redukuje do minimum możliwość poparzenia się oraz powoduje, że nic, co wykipi, nie przypali się nam i można to od razu wytrzeć do czysta. Wymiary pól oraz ich kształty będą praktycznie identyczne jak w przypadku płyt ceramicznych z tą różnicą, że na polach o prostokątnym czy kwadratowym kształcie można gotować w kilku naczyniach jednocześnie. Moc pojedynczego pola jest również w okolicy 2kW. Pola mogą być wyposażone w funkcję Booster, która przyspiesza czas grzania o 50%, pozwala więc na jeszcze szybsze zagotowanie potraw. Płyty te mogą posiadać funkcję automatycznego wyrywania naczyń, tak więc jeżeli nie stanie na nich garnek czy patelnia wyłączą się. Sterowanie może być dotykowe-sensorowe lub mechaniczne (pokrętła). Występuje także timer mogący sterować pracą pól oraz blokada ustawień. Sama płyta może mieć frezowane krawędzie lub metalową ramkę, a jej kolor to najczęściej czarny lub biały.
          Występują również połączenia wszystkich tych rodzajów płyt, np. 2 pola indukcyjne+2 ceramiczne, 2 gazowe+2 indukcyjne itp.

Podsumowując:
- płyta gazowa - niska cena, najtańszy koszt jednostki zasilającej (gazu), najtrudniejsza w utrzymaniu czystości;
- płyta ceramiczna - alternatywa dla osób nie posiadających instalacji gazowych w domu, pośrednia cena, najdłuższy czas zagotowania;
- płyta indukcyjna - wysoka cena, najszybszy czas zagotowania, najłatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Dobra rada. jeżeli zdecydujecie się na płytę ceramiczną lub indukcyjną, zawsze każcie zapoznać się instalatorowi ze schematem montażu. Nie wierzcie gdy mówi, że on już setki takich płyt montował. Wystarczy jedna pomyłka przy podłączaniu, a płyta ulegnie spaleniu i żaden serwis nie dokona naprawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz