sobota, 9 kwietnia 2011

Golarka

          Golarki to jedne z nielicznych urządzeń zdominowanych prawie w całości w sprzęt dla mężczyzn. Ich zadaniem jest szybkie przycinanie włosów przy ich nasadzie. Niby prosta sprawa ale skąd więc taka różnorodność dostępnych modeli?

          Podstawowa sprawa, przy wyborze golarki, to rodzaj głowicy golącej. Pod tym względem golarki dzielimy na: golarki siatkowe oraz golarki głowicowe.


- golarki siatkowe - głowica takiej golarki składa się z zewnętrznej siatki oraz umieszczonych pod nią ostrz golących. Możemy tu spotkać głowice z pojedynczą siatką (są to najprostsze modele), podwójną siatką oraz podwójną siatką z dodaną pomiędzy ostrzami tzw. dogalarką. Sama siatka również nie jest jednolita. Może ona mieć otworki tej samej wielkości ułożone w równych rzędach lub też wiele nierególarnie ułożonych otworków o różnorodnym kształcie. Liczba siatek, obecność dogalarki oraz rodzaj samej siatki mają odpowiadać za dokładność i komfort golenia. Ten rodzaj golarek jest najbardziej odpowiedni dla zarostu średniego i twardego ze względu na dużą wytrzymałość ostrzy. To jedyny rodzaj golarek, które są dostępne dla kobiet. Wybór jest jednak niewielki.

- golarki głowicowe - głowica goląca takiej golarki składa się z 2 lub 3 małych, okrągłych głowic. Zdażają się golarki z 4 głowicami ale są one bardzo mało popularne. Podobnie jak przy golarce siatkowej, tak i tutaj zewnętrzna osłona głowicy może mieć regularnie ułożone otworki o jednolitym kształcie, jak również ułożone nierególarnie i posiadające różnorodny kształt. Liczba głowic oraz kształt otworków odpowiadają za dokładność golenia. Ten rodzaj golarek jest najbardziej odpowiedni dla miękkiego zarostu.

          Każda, z powyżej wymienionych rodzajów golarek, powinna być wyposażona w trymer do przycinania baków, wąsów oraz brody. Warto zwrócić na to uwagę gdyż nie wszystkie golarki posiadają trymer, a jest on bardzo przydatny.
          Akumulatorowa czy sieciowa? Rodzaj zasilania zależny jest już od nas samych. Golarka akumulatorowa, naładowana do pełna może pracować ciagle, średnio 45-60 minut. Nie plącze nam się wtedy kabel zasilający ale może się zdażyć, że wyłączy nam się w trakcie golenia. Tak więc zwacajcie uwagę na kontrolkę wyładowania gdyż nie wszystkie golarki ją posiadają. Są one też trochę cięższe. Golarka sieciowa jest lżejszą i tańszą opcją.
          Cała głowica golarki może być zamontowana na stałe lub poruszać się w różnych kierunkach, w zależności od modelu. Może to być ruch samych głowic golących lub też całego ich korpusu, a także jednego i drugiego jednocześnie. Podobnie jak przy rodzaju otworów w głowicy, również ten mechanizm ma nam zapewnić jak najdokładniejsze golenie.
         
          Konserwacja takich maszynek jest dość prosta. Głowicę, siatki i same ostrza można łatwo zdemontować. Najlepiej po każdym goleniu wysypać zgolone włoski, a ostrza i głowicę przeczyścić specjalnym pędzelkiem, który powinien być w zestawie razem z golarką. Od czasu do czasu należało by przetrzeć ostrza specjalnym płynem, który konserwuje i zabezpiecza przed korozją. Niektóre golarki posiadają mozliwość mycia pod bierzącą wodą ale wtedy tymbardziej zalecane by było użycie takiego płynu. Wysokie modele są wyposażone w specjalną podstawkę która umożliwia samoczynne mycie przy pomocy specjalnego płynu.

          Na koniec wymiana głowic wraz z ostrzami. Żywotność ostrzy jest zależna od eksploatacji oraz rodzaju zarostu ale średnio jest to 1,5-3 lata. Jeżeli będziemy już musieli wymieniać głowicę to cały komplet może nas wynieść średnio ok.60-150zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz