Obecnie na rynku występuje mnóstwo różnych ekspresów do kawy: są mniejsze i większe, parzące kawę często herbatę, a przede wszystkim są mocno zróżnicowane cenowo. Jednakże ich podstawowy podział to ekspresy ciśnieniowe oraz przelewowe i każdy rodzaj charakteryzuje się innymi zaletami.
Ekspresy przelewowe działają na bardzo prostej zasadzie. W tylnej części ekspresu znajduje się zbiornik na wodę pojemności ok. 1,5 litra. Z tego pojemnika woda trafia do komory grzewczej gdzie jest zagotowywana, a następnie przelewa się przez pojemnik z kawą (kawa należy zmielić i umieścić tu w specjalnym filtrze, najczęściej papierowym, rozmiar 2 lub 4; występują również modele z plastikową siateczką) i od razu trafia do dzbanka lub kubka, w zależności od modelu ekspresu. Jednorazowo jesteśmy w stanie przygotować ok. 6-8 filiżanek kawy. Temperaturę kawy, po zaparzeniu, utrzymuje specjalna, metalowa płytka grzejna, na której stoi naczynie z kawą. Niektóre ekspresy są wyposażone w specjalny dzbanek-termos, dzięki któremu możemy zabrać kawę ze sobą. Utrzymuje on temperaturę do kilku godzin. Obsługa takiego ekspresu jest prosta i polega w zasadzie na wsypaniu zmielonej kawy, wlaniu wody i włączeniu ekspresu. Po zaparzeniu należy wyrzucić filtr z kawą, a jeśli jest plastikowy to po prostu umyć.
Ekspresy ciśnieniowe działają trochę inaczej. Woda, ze zbiornika (max. ok. 2,5 litra), jest wtłaczana do pojemnika z kawą pod dużym ciśnieniem, a powstała w ten sposób kawa trafia prosto do filiżanki. Ekspresy tego rodzaju są najczęściej większych gabarytów przez dodatkowe wyposażenie, które posiadają. Zbiornik na wodę może być wyposażony w filtr, dzięki czemu możemy używać wody prosto z kranu. W modelach automatycznych jest zamontowany pojemnik na kawę wyposażony w młynek posiadający możliwość regulacji grubości zmielenia kawy. Taki ekspres posiada wtedy także pojemnik na zużytą kawę gdzie, po zaparzeniu, umieszczane są fusy w formie zbitej "pastylki". W modelach ręcznych musimy sami umieścić zmieloną kawę w specjalnej łyżce. Może ona posiadać dwa rodzaje sitek: płytsze i głębsze. Pozwala to na przygotowanie kawy lżejszej lub mocniejszej ale maksymalnie dwóch filiżanek. Bardziej rozbudowane modele są w pełni zautomatyzowane i za pomocą jednego przycisku możemy zaparzyć wybrany rodzaj kawy (espresso, capuccino itp.) Posiadają one również dyszę do spieniania mleka pod wpływem gorącej pary, często również na wyposażeniu jest osobny pojemnik na mleko.
Obecnie dostępne są również ekspresy ciśnieniowe na tzw kapsułki. Ich obsługa polega na wlaniu wody i umieszczeniu w podajniku kapsułki z odpowiednim rodzajem kawy (espresso, capuccino, latte i inne). Są bardzo proste w obsłudze i utrzymaniu w czystości, a dodatkowo mają bardzo elegancki wygląd. Należy jednak pamiętać, że jedna kapsułka to jedna filiżanka kawy (często nawet dwie kapsułki skłądają się najedną kawę). Koszt takiego opakowania kapsułek (można zrobić z niego 10 lub 20 kaw) to ok 20zł.
Różne są parametry techniczne ekspresów. W przypadku ekspresów przelewowych najważniejsza jest moc grzałki. Większa moc zapewnia szybsze przygotowanie kawy. Waha się ona w przedziale 800-1400W. Najczęściej przygotowanie kawy zajmuje około 10 minut. Moc jest istotna także dla ekspresów ciśnieniowych ale tu dużą rolę odgrywa również poziom ciśnienia, który będzie oddziaływał na kawę. Ciśnienie waha się od ok. 2,5 do 15 barów i zapewnia nam aromat i moc kawy. Im większe będzie ciśnienie maksymalne ekspresu tym mocniejsza kawa i aromat.
Jaki rodzaj ekspresu wybrać? Oto jest pytanie. Poniżej zalety obu rodzajów ekspresów:
ekspres przelewowy:
- niska cena
- prostota obsługi
- mała ilość miejsca
- dzbanki-termosy pozwalające przenosić kawę
- kawa jest parzona w temperaturze ok.95 stopni i ma zdecydowanie lepszy smak iż parzona tradycyjnie
ekspres ciśnieniowy:
- może przygotować wiele różnych rodzajów kaw
- mogą parzyć herbatę
- mają możliwość czyszczenia naczyń pod gorącą parą
- regulacja ilości kaw oraz mocy kawy
- regulacja grubości zmielenia kawy
- możliwość spieniania mleka
- kawa parzona pod ciśnieniem jest zdrowsza i lepiej przyswajana przez organizm
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz